Kinnitan, et olen vähemalt 18 aastane!

0
Ostukorv Ostukorv on tühi

Kõik, mida pead teadma grillliha marineerimisest ja küpsetamisest!

Kõik, mida pead teadma grillliha marineerimisest ja küpsetamisest

Marineerimine on protsess, mille eesmärgiks on lisada toidule, eelkõige lihale, head maitset ning mahlakust. Marinaadi tegemiseks kasutatakse maitseaineid, vürtse, õlisid ning happeid, näiteks äädikat, veini või tsitrusemahla. Marinaade on võimalik valmistada vastavalt oma maitseeelistusele, sest marinaad võib olla terav, vürtsikas, hapu, magushapu, magus, eksootiline, ürdine jne. Enne liha grillima asumist, peab liha marinaadis marineeruma – mida kauem liha marinaadis on, seda maitserikkamaks liha ka muutub, kuid seejuures on oluline jälgida, et liha ei marineeruks üle. Selles blogiartiklis selgitamegi täpsemalt, mida liha marineerimisel silmas pidada ning kuidas liha grillida nii, et see püsiks värske ja mahlane.

Heinz tomatiketšup koos lihalõigu ja kartulitega

Millised on marinaadi peamised koostisosad?

Marinaadi võib teha vedelal kujul ehk marinaad sisaldab õlisid ja happeid, kuid samas on olemas ka marinaade, mis on kuivad ehk sisaldavad ainult kuivi koostisosasid, näiteks erinevaid maitseaineid ja ürte. Kuivasid marinaade nimetatakse raabideks. Kuiva marinaadi korral tuleks tükeldada liha, määrida liha õliga kokku ning seejärel hõõruda liha peale maitseainesegu. Liha võiks asetada külmkappi marineeruma 4-6 tunniks ning peale seda saab liha juba grillima asuda. Kui eelistate aga vedelat marinaadi, siis vedelate marinaadide puhul aga saab marinaadi tegemiseks kasutada järgnevaid koostisosasid:

  • Õlid - õlid aitavad lihal jääda värskeks ja mahlaseks. Marineerimiseks sobib näiteks oliivõli, seesamiõli, tšilliõli ning ka tavaline rapsiõli. Õli lisades tuleks lisada marinaadi ka suhkrut, näiteks valget või pruuni suhkrut, mett või muud magustajat.
  • Happed – hapete eesmärgiks on muuta liha pehmemaks ning samuti imenduvad maitsed tänu hapetele paremini. Happed on näiteks äädikas, vein, šerri, tsitrusemahl, jogurt ja piim.
  • Maitseained ja vürtsid - liha maitsekaks muutmiseks tuleks kasutada erinevaid maitseaineid. Populaarseimad on sool, pipar,paprika, ingver, tšilli, kurkum , sibul ja küüslauk.

Vastavalt liha sordile saate välja valida sobivaimad koostisosad.

Kuidas valida marinaadi õigeid maitseaineid?

Seda, milliseid maitseid marinaadis kasutada, sõltub suuresti iga inimese enda eelistusest. Siiski on võimalik lihaliigi järgi soovitada, milliseid maitseaineid kasutada.

  • Linnuliha – linnuliha on hõrk ja kerge. Linnuliha marineerimiseks sobivad väga hästi küüslauk, paprikas, tsitruselised maitseained, koriander, rosmariin, tüümian, sibul, karri, küüslauk.
  • Veiseliha – veiseliha maitsestamiseks sobivad maitseained, mis aitavad tuua veiseliha maitset esile. Näiteks basiilik, Cayenne, köömned, sinepipulber, küüslauk, pune, sibul, kakaopulber.
  • Lambaliha - hõrgu lambalihaga sobivad hästi kaneel, köömned, karri, küüslauk, münt, kurkum, tüümian ja rosmariin, mis aitavad tuua lambaliha maitset väga hästi esile.
  • Sealiha – sealiha, mis on väga populaarne eestlaste hulgas, maitsestamiseks sobivad hästi pipar, köömned, nelk, koriander, till, ingver, paprika, sinepipulber.
  • Mereannid ja kala – kuna mereannid ja kala on väga kerged, siis neid on soovitatav maitsestada näiteks loorberilehe, tilli, sidrunheina, mündi ja Cayenne-iga.

E-eugestas on saadaval lai valik maitseaineid liha marineerimiseks.

Kotanyi maitseained, vürtside segu

Milline on marineerimise protsess?

Järgnevalt kirjeldame, millised on sammud liha marineerimiseks.

Liha ettevalmistamine ja marinaadi tegemine

Vastavalt maitseeelistustele tuleks välja valida erinevad koostisosad õlide, hapete ja maitseainete hulgast ning need omavahel kokku segada. Sõltuvalt sellest, kas soovite süüa steiki või lõigata liha väiksemateks tükkideks, valmistage ette ka liha. Lisage liha marinaadi ning jätke see marineeruma.

Kaua liha marineerida?

Liha marineerumine sõltub sellest, kui sitke on valk ehk liha. Seega, mida sitkem on liha, seda aeglasemalt liha ka marineerub. Marinaadi tehes saate jälgida ka juhist, kaua liha marineeruma peaks:

  • Sealiha – kaelakarbonaad 12 tundi, steik 6 tundi.
  • Lammas veiseliha - tükeldatud lõigud ja karbonaad 2-4 tundi, terve steik 4-6 tundi.
  • Linnuliha – filee, tiivad ja koivad võiks 2-4 tundi, terve lind 4-6 tundi.
  • Koorikloomad: 1-2 tundi.
  • Kala – terve kala, lõigud ja filee – 15 minutit kuni 1 tund.

Siiski on mõistlik meelde jätta nipp liha tiheduse kohta. Näiteks sealiha erinevaid tükke võiks marineerida sõltuvalt liha sitkusest – mida sitkem on liha ja mida kauem seda grillil hoiaksite, seda kauem võiks liha marinaadis hoida.

Levinumad vead marineerimisel ja kuidas neid vältida

Kuigi marineerimine tundub väga lihtne, siis võib ette tulla eksimusi, mis muudavad liha maitset. Järgnevalt toome välja milliseid vigu marineerimise puhul vältida.

  • Ülemarineerimine - liha kauem marinaadis hoidmine ei taga seda, et liha on maitsekam. Kui liha on marinaadis liiga kaua, siis ei pruugi liha tulla enam nii mahlakas, sest marinaadis sisalduvad happed hakkavad muutma liha konsistentsi ning liha ei pruugi tulla enam nii hõrk. Samuti oleks oluline jälgida, et liha oleks täielikult marinaadiga kaetud, sest vastasel juhul ei marineeru liha ühtlaselt.
  • Sõltuvalt sellest, millist liha te valmistame hakkate, tuleks valida sobivad maitseained. Vastasel juhul, ei muuda maitseained liha hõrgumaks, vaid hoopiski pärsivad liha maitse esile tulemist.

Erilised nipid marineerimiseks

Järgnevalt jagame veelgi nippe, kuidas saate oma liha paremini marineerida:

  • Tehke kahvliga liha sisse mõned augukesed, et marinaad imenduks lihasse paremini. Suuremate steikide puhul võib augukesi teha ka noaga.
  • Marineerimiseks võib kasutada gripkotti või vaakumkotti, et liha marineeruks ühtlasemalt.
  • Kui liha on pandud marinaadi, siis asetage see külmkappi.
  • Marinaad sobib kasutamiseks üks kord, seega ei ole soovituslik liha marineerida ühes ja samas marinaadis mitu korda.
  • Eriti mõnusa maitse saab marinaadile siis, kui kasutada värskeid maitseaineid.

Erilised nipid, kuidas grillida marineeritud liha

Kuigi marineerimine on oluline osa grillliha tegemise protsessist, siis sama oluline on ka liha küpsetamine.

  • Puhastage grill ning määrige grillile kergelt õli, et liha ei jääks grilli külge kinni. Enne liha grillile asetamist kuumutage grill optimaalse temperatuurini.
  • Vastavalt lihatüübile arvestage välja sobiv temperatuur liha grillimiseks. Kui soovite grillida näiteks steiki või burgerit, siis võiks grilli temperatuur olla vähemalt 232°C . Kui soovite grillida linnuliha, köögivilju või liha küpsetada, siis võiks grilli temperatuur olla 177-232°C. Kui soovite liha küpsetada aeglaselt, et see püsiks mahlane, siis võiks grilli temperatuur olla 121-177°C.
  • Selleks, et olla veendunud, kas liha on küps või mitte, võiks soetada lihatermomeetri, millega saab liha temperatuuri mõõta. See aitab vältida liha üleküpsemist ja kuivamist. Veiseliha puhul on optimaalne sisetemperatuur 91°C, sealiha puhul 88°C ja lamba puhul 57°C.
  • Kui liha on valmis saanud, siis ärge serveerige seda kohe. Katke liha hoopiski fooliumpaberiga, ning laske lihal seista. Nii on liha mahlasem ja suussulavam. Veiseliha võiks seista ca 30 minutit, sealiha 20 minutit, lambaliha 15 minutit.

Grillliha kõrvale kasuta maitsvat kastet

Kui soovite grillliha nautida mõne maitsva kastmega, siis tutvuge e-Eugesta e-poe valikuga. Meie e-poes on saadaval lai valik Heinzi kastmeid - näiteks ketšupit, BBQ kastet, küüslaugukastet, burgerikastet jpm. Suvise grilli kõrvale on need ideaalsed! Tutvu valikuga juba täna ning naudi suvist grillimisperioodi.

Heinz BBQ kaste koos lihalõigu ja salatiga